یادداشت اول

نوشته شمس آقاجانی درباره جایزه «شاملو» در سایت خبرگزاری ایسنا

شمس آقاجانی درباره داوری جایزه شعر «احمد شاملو» متنی را منتشر کرد.  در متن این شاعر با عنوان «روزگار غریبی است» که در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: «اجازه می‌خواهم از دوگانه‌ ادعا/ فروتنی درگذرم و این‌بار و برخلاف رویه‌ همیشگی‌ام، این چند سطر را به ناگزیر با شما در میان بگذارم. 

با اعلام نتایج داوری اولیه‌ سومین دوره‌ جایزه‌ شعر شاملو، مجموعه‌ اخیرم «چرا آخرین درنا بازمی‌گردد» نتوانست نظر سه داور این مرحله را جلب کند. ضمن احترام و تبریک به دوستان شاعری که اثرشان به مرحله‌ بعدی راه یافته است و با احترام به نظر داوران و دست‌اندرکاران بنیاد شاملو، دو خواهش دارم که امیدوارم هر کسی که بتواند، در تحقق آن کمک کند. 

ـــ اگر دوستانی دسترسی به سرکار خانم آیدا سرکیسیان دارند، مساعدت کنند تا این کتاب را به دست ایشان برسانم.
ـــ اگر هیئت اجرایی بتوانند اسامی داوران نهایی را به نحو مقتضی اعلام کنند، این کتاب را به دست آن‌ها نیز برسانم. 

به این خاطر این‌ها را می‌گویم که اگر دوستان مذکور، بعد از ملاحظه‌ کتاب، همچنان بر نظر قبلی هیئت اجرایی و انتخاب اولیه صحه می‌گذارند که دیگر بحثی نیست و حتی جای خوشحالی‌ است که مسئله صرفا فنی بوده است. اما اگر غیر از این باشد بهتر است آن عزیزان پیشاپیش بدانند که در چه ورطه‌ای پا گذاشته‌اند! بیم آن می‌رود (البته امیدوارم این‌طور نباشد) که دوستان مجری با اهداف شخصی و یا از روی حب و بغض و یا دیکته‌شده از جایی، دست به یک نوع مهندسی در انتخاب‌شان زده باشند و به دلایلی که بر ما معلوم نیست سعی کنند کتاب‌هایی را اصولا از همان ابتدا از گردونه خارج کنند تا در معرض قضاوت داوران نهایی قرار نگیرند. اتفاقی که به نظر من در دوره‌ قبل هم رخ داد و گویا دارد به رویه‌ای خسارت‌بار تبدیل می‌شود. این را به خاطر نام بزرگ شاملو و جایگاه نمادین آیدای عزیز می‌گویم که مبادا مورد استفاده‌ ابزاری احتمالی گروهی نااهل قرار گیرد که در این صورت هرگز بخشیده نخواهیم شد. چه می‌دانم، شاید و ای کاش من دارم اشتباه می‌کنم. 

هنوز فرصت نکرده‌ام بخش عمده‌ کتاب‌های منتشرشده در سال ۹۵ را بخوانم، اما در مورد کتاب‌های دوره‌ گذشته عمیقا احساس کردم که یک نوع سناریوسازی و مهندسی اولیه در حذف برخی از کتاب‌های قابل طرح و تامل در کار بوده است و داوران نهایی در حقیقت در یک مسیر از پیش تعیین‌شده قرار داده شدند. متاسفانه. 

رونوشت: به آیندگان و ثبت در تاریخ  با احترام ـ

شمس آقاجانی

 

بازنشر از سایت خبرگزاری ایسنا - لینک یادداشت

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها