همین که این جایزه جایزه‌ای مستقل است، از وجوه امتیاز آن است زیرا جوایز دولتی اگر نخواهیم بگوییم خیلی جانبدارانه‌اند، دست کم می‌شود گفت صداها و چهره‌های معترض را چندان لحاظ نمی‌کنند.

به گزارش ستاد خبری جایزه شعر شاملو، مشیت علایی شاعر و پژوهشگر و داور مرحله‌ی دوم پنجمین دوره‌‌ی جایزه‌ی شاملو درباره‌ی اهمیت برگزاری این جایزه‌ گفت: همین که این جایزه جایزه‌ای مستقل است، از وجوه امتیاز آن است زیرا جوایز دولتی اگر نخواهیم بگوییم خیلی جانبدارانه‌اند، دست کم می‌شود گفت صداها و چهره‌های معترض را چندان لحاظ نمی‌کنند. البته حرکت‌هایی هم صورت گرفته مثلاً همین اواخر در دانشگاهی دولتی دانشجویان بزرگداشتی برای شاملو برگزار کردند این‌ها را به فال نیک می‌گیریم. به هرحال جوایز مستقل کمبودهای فضای ادبی امروز ما و قصور نهادهای دولتی را در برگزاری جوایز ادبی تا حدودی جبران می‌کنند.

همچنین علایی سطح آثار منتخب سال گذشته را متوسط مایل به ضعیف دانست و درخصوص داوری آثار منتشرنشده به صورت کتاب چاپی نیز گفت: به نظرم مهم نیست که شعر منتشرشده باشد یا نه، اگر کسی شعری دارد که می‌تواند در جایزه شرکت کند، صرف انتشار نیافتن به صورت کتاب چاپی نمی‌تواند مانع از شرکت شعرا در جایزه باشد. من همان شعرها را هم داوری می‌کنم.

علایی درباره‌ی چشم‌انداز آینده‌ی شعر معاصر اظهار کرد: روی جریان‌های غیر ادبی مثلاً مسائل علمی می‌توان نظریه‌هایی داد، اما درباره‌ی کارهای شخصی مثل آثار هنری نمی‌توان نظر قطعی داد. البته من در مجموع خوشبین هستم و نظر مثبتی دارم و فکر می‌کنم به رغم آن که در این سال‌ها چهره‌هایی مثل شاملو و شاعران برجسته‌ی دهه‌ی ۴۰ دیگر تکرار نشده‌اند، ولی کار در جریان است.

وی افزود: مادامی که مسائل اجتماعی و سیاسی و آنچه مربوط به انسان و طبیعت است، ناخوشایند و ناگوار باشد کسانی این مضامین را به صورتی خلاقانه در قالب‌های مختلف هنری منعکس می‌کنند و می‌شوند هنرمند. اما این که کیفیت آثار در چه مقیاسی ادامه خواهد داشت، قطعاً نمی‌توان نظر داد. تا زمانی که مسائل و دغدغه‌های انسانی به لحاظ زیستی و معناشناختی، همچون کوتاهی عمر، معنای زندگی، جنگ و یا حتا کرونا وجود دارد، هنر کارش انعکاس دادن همین دغدغه‌ها خواهد بود، چه به صورت صحه گذاشتن بر وضعیت موجود و چه با نگاه انتقادی. هنر جلوه‌گاه مسائل انسانی‌ست و از این رو بی‌تردید ادامه خواهد داشت. باید منتظر ماند و دید آیا هنرمندانی همچون چهره‌های مهم ادبیات کلاسیک ما مثل حافظ و خیام و یا شعرای معاصر دهه‌ی چهل تکرار خواهند شد یا نه، امیدوارم چنین باشد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها