حافظ موسوی (دبیر جایزه‌ی شعر شاملو) با اشاره به این که داوری از ۱۶ شهریور ماه شروع شده است، گفت: تاکنون ۱۴۵ عنوان کتاب به دست ما رسیده که تعدادی از آن‌ها متعلق به سال ۹۲ و تعدادی از آن‌ها نیز متعلق به سال ۹۴ هستند.
او ادامه داد: با توجه به این که داوری، تنها روی آثار منتشرشده‌ی سال ۹۳ انجام می‌گیرد؛ باقی کتاب‌های رسیده از لیست داوری حذف می‌شوند. البته ما کتاب‌هایی که تاریخ انتشارشان سال ۹۴ است را برای دوره‌ی بعد نگه‌ می‌داریم.
موسوی با اشاره به داوریِ مرحله‌ی اول اظهار داشت: در مرحله‌ی اول سه داور داریم که شاعر و منتقد ادبی هستند و جامعه‌ی ادبی با آثارشان آشناست. این داوران می‌توانند طیف گسترده‌ای از سلیقه‌های شعری را در بر گیرند. داوریِ مرحله‌ی اول حدوداً تا نیمه‌ی اول آبان ماه به طول می‌انجامد و بیست کتاب به مرحله‌ی دوم می‌روند.
به نقل از خبرآنلاین، دبیر جایزه‌ی شعر شاملو افزود: در مرحه‌ی دوم، چهار داور دیگر به این ترکیب اضافه خواهد شد و تلاش ما بر این است که داوران در حوزه‌ی جامعه‌شناسیِ ادبیات، زبان‌شناسی و دیگر شاخه‌های ادبی فعال باشند. دلیل این تصمیم‌گیری آن است که به بعد اجتماعی و طنین اجتماعی شعر توجه بیشتری نشان دهیم و داوران تنها شاعران و منتقدان نباشند بلکه روشنفکرانی هم که به شعر اشراف دارند در داوری حضور داشته باشند.
او در پایان سخنان خود با بیان این که ما مخاطبین گسترده‌ای را در نظر گرفته‌ایم، گفت: کتاب‌ها به تدریج به دست داوران رسیده و اکنون در حال بررسی هستند. تا پایان نیمه‌ی اول آبان ماه، داوران مرحله‌ی اول نظر خود را اعلام می‌کنند.

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها