مرحله‌ی دوم

احمد پوری

 

احمد پوری در ۱۳۳۲ در تبریز به دنیا آمد. به لطف علاقه پدر به کتاب و ادبیات از همان دوران دانش‌آموزی به خواندن کتابهای ادبی پرداخت و تا پیش از پایان دوره ابتدایی خواندن چندین رمان حجیم را در پروندهاش ثبت‌کرد.

پدر مشوقش را بسیار زود از دست داد و از آغاز نوجوانی خود با کارهای گوناگونی که همزمان با درس مدرسه انجام میداد برای خرید کتابهای ادبی کسب درآمد کرد.

دوران دبیرستان و دانشسرای راهنمایی تحصیلی را در تبریز به پایان رساند و در کسوت سپاهی دانش به روستاهای کرمانشاه رفت و دوسال خدمت نظام وظیفه را تمام کرد. 

برای ادامه تحصیل با پساندازی که در دوران کار فوق مدرسه اندوخته بود به انگلستان رفت و در رشته زبانشناسی نوین، از دانشگاه نیوکاسل فوق‌لیسانس گرفت. انقلاب در ایران او را در ۱۳۵۸۸ به ایران کشاند.

او نخستین کارهای ادبی را با نوشتن داستان کوتاه و چاپ آنها در نشریات ادبی از قبیل فردوسی و نگین و رودکی آغاز کرد. بعدها به ترجمه شعر روی‌آورد و با ترجمه‌هایی از  پابلونرودا و ناظم‌حکمت که بسیار مورد استقبال قرار گرفته بود در ترجمه شعر و معرفی شاعران غیر ایرانی ثابت قدم ماند.

در ۱۳۸۴ نخستین رمان تالیفی‌اش با نام "دوقدم این ور خط" به بازار آمد و مورد استقبال قرار گرفت. پس از این رمان دو رمان دیگر هم با نامهای "پشت درخت توت" و "فقط ده ساعت" منتشر کرد.

احمد پوری در کارنامه ادبی خود بیش از ۳۰ کتاب ترجمه شعر و چند کتاب ترجمه رمان و ترجمه‌هایی برای کودکان و نوجوانان دارد.

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها