مرحله‌ی اول و دوم

شهاب مقربین

 

شهاب مقربین، زاده‌ی سال 1333 خورشیدی در اصفهان است. او پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در اصفهان، به تهران رفت و در دانشگاه صنعتی شریف در رشته‌ی مهندسی شیمی به تحصیل پرداخت، اما با وقوع انقلاب فرهنگی، از ادامه‌ی آن بازماند و آن را نیمه‌تمام رها کرد. او فعالیت حرفه‌ای ادبی خود را در زمینه‌ی شعر از اوایل دهه‌ی پنجاه خورشیدی آغاز و نخستین مجموعه‌ی شعرش را در سال 1358 منتشر کرد. علاوه بر انتشار شعرهایش در مطبوعات گوناگون در دوره‎های مختلف، از او هشت مجموعه‌‌ی شعر و دو گزیده‌ی اشعار منتشر شده است که از آن میان، کتابِ «کنارِ جاده‌ی بنفش، کودکی‌ام را دیدم» برنده‌ی جایزه‌ی شعر امروز ایران-کارنامه و کتابِ «کسی به در کوبید» نامزدِ جایزه‌ی شعر خبرنگاران شد. از او، علاوه بر شعرهای پراکنده‌ای که به زبان‌های یونانی، سوئدی، عربی و ترکی ترجمه شده است، کتابِ «سوت زدن در تاریکی» به زبان کردی و دو مجموعه از گزیده‌ی اشعارش به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ترجمه و منتشر شده است.

شهاب مقربین یکی از مؤسسان و گردانندگان «مؤسسه‌ی انتشاراتی آهنگ دیگر» است که با همراهی شمس لنگرودی و حافظ موسوی از سال 1381 خورشیدی آغاز به کار کرد و در طول ده سال فعالیت خود، تا پیش از جلوگیری از ادامه‌ی کارِ مؤسسه، به انتشار کتاب‌های متعدد در زمینه‌ی ادبیات، به‌ویژه شعر، اهتمام ورزید.

 

 

از شهاب مقربین تا کنون مجموعه‌های زیر چاپ و منتشر شده است:

 

 

- اندوهِ پروازها: 1358

- گامهای تاریک و روشن: 1365، انتشارات تیراژه

- کلمات چون دقیقهها: 1371

- کنارِ جادهی بنفش، کودکیام را دیدم: 1382، انتشارات آهنگ دیگر (برنده‌ی جایزه‌ی شعر امروز ایران-کارنامه، 1383)

- رویاهای کاغذیام (گزیده‌ی شعرها): 1385، انتشارات آهنگ دیگر

- این دفتر را باد ورق خواهد زد: 1387، انتشارات آهنگ دیگر

- سوت زدن در تاریکی: 1389، نشر چشمه

- کسی به در کوبید: 1392، انتشارات مروارید (نامزد جایزه‌ی شعر خبرنگاران، 1393)

- گزینهی اشعار: 1393، انتشارات مروارید

- تیکتاکِ قدمهات: 1394، نشر چشمه

- فیکه لیدان له تاریکیدا (ترجمه‌ی کُردیِ کتابِ «سوت زدن در تاریکی» توسطِ مریوان حلبچه‌ای): 1391، سلیمانیه - عراق

- Les Murs de Sable (ترجمهی فرانسویِ گزیدهای از شعرها توسطِ بابک صادق خانجانی): 2016 میلادی، انتشارات ادیلیور، فرانسه. (ویرایشِ جدید: Mouvement des Murs: 2018 میلادی، پخش آمازون)

- My Paper Dreams (ترجمهی انگلیسیِ گزیدهای از شعرها توسطِ فاطمه لیلازی و علیرضا آبیز): 2018 میلادی، انتشارات آنسالیسیتدپرس، آمریکا

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها