هیأت داوران مرحله‌ی اول هفتمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو ضمن سپاسگزاری از همراهی و استقبال شایان توجه شاعران و ناشران گرامی شعر به اطلاع می‌رساند امسال از میان آثاری که برای شرکت در جایزه‌ی شعر شاملو ارسال شد، ۲۰۲ عنوان واجد شرایط شرکت در این دوره‌ی جایزه بود. داوران از اوایل خرداد تا آخرین هفته‌ی شهریور ماه، یکایک مجموعه‌ها را بر مبنای دانش نظری خود و نیز با بذل توجه به معیارهای از پیش تعیین‌شده‌ی جایزه‌ی شعر شاملو بررسی کردند.

هیأت داوران مرحله‌ی اول هفتمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو ضمن سپاسگزاری از همراهی و استقبال شایان توجه شاعران و  ناشران گرامی شعر به اطلاع می‌رساند امسال از میان آثاری که برای شرکت در جایزه‌ی شعر شاملو ارسال شد، ۲۰۲ عنوان واجد شرایط شرکت در این دوره‌ی جایزه بود. داوران از اوایل خرداد تا آخرین هفته‌ی شهریور ماه، یکایک مجموعه‌ها را بر مبنای دانش نظری خود و نیز با بذل توجه به معیارهای از پیش تعیین‌شده‌ی جایزه‌ی شعر شاملو بررسی کردند. احمد شاملو به سال ۱۳۴۳ در گفتگویی با مجله‌ی اندیشه و هنر گفته بود: «نمی‌توانم تصور کنم که شعر اثر مستقیم زندگی نباشد یا چیزی باشد جدا از ضربه‌های زندگی. فکر می‌کنم شعر اصلاً صدای آن ضربه‌هاست.» از میان معیارهایی که داوران مرحله‌ی نخست این دوره‌ی جایزه‌ی شاملو بیشتر مورد توجه قرار داده‌اند نیز می‌توان به «نسبت داشتن شعر با تجربه‌ی زیسته‌ی شاعر و انتقال تجربه در شعر با تبدیل درک فردی به شعور عام، پیوند داشتن شعر شاعر با زندگی، با فرهنگ و با جامعه و زمانه‌اش، اهمیت روابط و آرمان‌های انسانی در عین شعارزده و تصنعی نبودن، برخورداری از منطق شاعرانه، داشتن ذهنیت شاعرانه و در عین حال تجرید و انتزاع صرف و در خدمت فرم نبودن» اشاره کرد.

همچون دوره‌ی پیش، دبیرخانه‌ی جایزه و داوران مرحله‌ی اول در نظر داشته‌اند تا در دو حوزه‌‌ی مدایح بی‌صله و هوای تازه نیز منتخبینی را به علاقه‌مندان شعر و ادبیات معرفی کنند. «مدایح بی‌صله» برای قدردانی از شاعرانی که به‌رغم سال‌ها استمرار در کار شاعری و کیفیّت قابل ‌ملاحظه‌ی شعرشان چنان که باید به جامعه معرفی نشده‌اند و «هوای تازه» برای معرفی شاعرانی نوپا که انتظار می‌رود شعرشان در آینده از ظرفیت‌های بیشتری برخوردار شود. مطابق رسم تازه‌نهاده، شاعران این دو حوزه در مرحله‌ی نخست انتخاب و معرفی می‌شوند و در مراسم پایانی جوایزی به ایشان اهدا خواهد شد.

منتخبین حوزه‌ی «مدایح بی‌صله»:

       _به سایه، هرمز علی‌پور، انتشارات کتاب هرمز.

        _فرودگاه آه، فرامرز سدهی، نشر سیب سرخ.

منتخبین حوزه‌ی «هوای تازه»:

        _دیکتاتوری در سطرهای ابری، زینب فرجی، نشر سیب سرخ.

        _نهنگ حوض، خالد عظیمی، انتشارات ایهام.

 با توجه به معیارهای گفته‌شده و پس از بحث و تبادل نظر میان داوران، دوازده اثر به اتفاق آرا برای شرکت در مرحله‌ی دوم هفتمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر شاملو انتخاب شد. هیأت داوران اسامی کتاب‌های راه‌یافته به دور دوم را به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌کنند:

 ۱. آمبرولا؛ خواهر گل‌های جهان، نرگس برهمند، انتشارات نگاه.

 ۲. آن، آرش خوشبخت، انتشارات فصل پنجم.

 ۳. اکسپرسیونیسم غمگین، دیار مردان‌بگی، نشر مایا.

 ۴. جادونامه‌ی آنتالوس، پریماه اعوانی، نشر افراز.

 ۵. چشم‌های تو روشن بود، یاور مهدی‌پور، انتشارات مروارید.

 ۶. حراج حلاج، محمد اسدی، انتشارات فصل پنجم.

 ۷. شیهه، میثم متاجی، انتشارات مهر و دل.

 ۸. قهوه قجری در پاریس، فرامرز احمری، انتشارات ایهام.

 ۹. کوچه‌ی دلفین‌ها، مجیب مهرداد، انتشارات مهر و دل.

 ۱۰. مرا از حروف نامم نجات بده، شهرام رستمی، نشر سیب سرخ.

 ۱۱. مرگ در صفحه‌ای سفید، بهرام معصومی، نشر چلچله.

 ۱۲. یاقوت‌های کبود، منصور مرید، نشر خوزان.

 

داوران مرحله‌ی اول هفتمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر شاملو

رزا جمالی ـ علیرضا حسنی ـ عبدالعلی عظیمی

۱ مهر ۱۴۰۰

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها