مراسم اختتامیه جایزه شعر شامو برگزار شد

مراسم اختامیه ششمین دوره جایزه شعر شاملو برگزار و جوایز برگزیده و شایستگان تقدیر این دوره اهدا شد.

به گزارش ستاد خبری جایزه شعر شاملو، مراسم اختتامیه  و اهدای جوایز به برگزیده و شایستگان تقدیر ششمین دوره جایزه شعر شاملو به دلیل محدودیت‌های کرونایی، با اکتفا به حداقل تعداد و با حضور تعدادی از اعضای موسسه الف.بامداد و تعدادی از برگزیدگان روز دوشنبه 25اسفند 99 برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سولماز سپهری دبیر این دوره جایزه گفت: به رغم تمام فراز و فرودها و موانع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، و امسال حتا بهداشتی، جایزه‌ شعر احمد شاملو امسال نیز بر تمام سنگلاخ‌ها و نشدن‌های عادی‌سازی‌شده فائق آمد و توانست ششمین دوره‌‌اش را برگزار کند. مواجهه با دشواری‌های این سال‌ها ممکن نبود، جز با همتی خستگی‌ناپذیرانه‌.

وی ادامه داد: فارغ از تواضع‌های رایج و تعارفات معمول، این استمرار و پایداری فرهنگی، افتخاری تاریخی‌ست  برای اعضای محترم موسسه‌ی الف. بامداد سرکار خانم آیدا شاملو، جناب آقای پاشایی، آقای سالم، آقای نصیری و ناشران اصلی آثار احمد شاملو آقای علی‌رضا رییس‌دانایی و آقای حسن کیاییان که حامیان مالی اصلی این جایزه بوده‌اند و نیز برای ما دست‌اندرکاران دبیرخانه‌ی جایزه خانم‌ها عاطفه حقگو، مطهره یوشی و آقایان فرید درفشی، آرش موسوی و علی هداوند که مشتاقانه اما به قدر توانمان کوشیده‌ایم تا از کاستی‌های ناگزیر به حد امکان کاسته شود.

سپس وی از محمدحسین نصیری مدیرعامل موسسه الف.بامداد  برای سخنرانی دعوت کرد.

نصیری سخنان خود را با ارائه خلاصه‌ای از فعالیت های موسسه الف.بامداد آغاز کرد و گفت: موسسه الف. بامداد در سال 1389 با همکاری دوستان و به زعامت سرکار خانم آیدا سرکیس‌یان در زمینه اعتلای هنر و ادبیات فارسی و برگزاری مجامع ادبی و هنری برای نکوداشت شاعران و نویسندگان آغاز به کار کرد.

وی افزود: از جمله فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی این موسسه تدارک و برگزاری جایزه شعر احمد شاملو بوده است. این برنامه ششمین سال خود را پشت سر گذاشته و در حال حاضر به عنوان یک مسابقه ادبی و رقابت شاعران نسل جوان، مطرح است. در این دوره شش ساله استقبال روزافزون مخاطبان و مشتاقان در ارسال مجموعه اشعار و کتب تازه‌چاپ شعری از یک طرف و اعتبار داوران و داوری مجموعه‌ها و کتب از سوی دیگر در زیر آوازه نام شاعر بزرگ احمد شاملو موجب سرفرازی موسسه و دلگرمی یاران را فراهم نموده است.

نصیری ادامه داد: هر ساله از اوایل اردیبهشت از سوی دبیرخانه جایزه شعر احمد شاملو فراخوان آغاز دوره و پذیرش کتب و مجموعه‌اشعار تازه‌چاپ سال گذشته اعلام می‌شود. در سال‌های 94 و 95 اداره این امر به عهده جناب آقای حافظ موسوی بوده و در سال‌های بعد سولماز سپهری دبیری آن را به عهده داشته است و انصافاً با شرایط موجود و برخی حواشی گزنده از عهده کار برآمده‌اند. به موازات اعلام فوق، داوران هر دو‌ مرحله با مشورت اعضای هیات مدیره موسسه الف.بامداد از میان شاعران، مترجمان حوزه شعر و منتقدان ادبی و همچنین کسانی که علاوه بر ویژگی‌های فوق در زمینه های دیگر علوم انسانی فعالند انتخاب می‌شوند. داوران مرحله اول ضمن ارزیابی مجموعه‌ها و کتب ارسالی امتیازات هر کدام را برآورد کرده و از میان این آثار و کتب حدود 15 اثر را به مرحله دوم راهی می‌کنند. در ارزیابی و تعیین امتیاز در مرحله اول طبعا معیارهایی در نظر گرفته می‌شود که با نظرات مکتوب احمد شاملو نسبت به شعر نو هم‌سو و هم‌راستا باشد اما پیش از آن، معیار هویت شعری اثر مورد نظر است به قول شاملو «اثر هنری پیش از آن که بار تعهد یا التزامی را به دوش بکشد باید هویت هنری خود را ثابت نماید».  فرآیند انتخاب و برگزیده شدن آثار آن دوره، در زادروز تولد شاعر، 21 آذر هر سال، طی برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به برگزیدگان خاتمه می‌یابد.

مدیرعامل موسسه الف.بامداد  در خاتمه گفت: امسال به خاطر شرایط خاص ناشی از بیماری کرونا به جمع حاضر بسنده شده است. در ادوار گذشته برگزیدگان این نهاد عبارت بودند از شمس لنگرودی، علی باباچاهی، فرزاد آبادی، سعدی گلبیانی، آیدا عمیدی، شوکا حسینی، شهریار وقفی‌پور، حسن همایون، علیرضا آبیز و امسال فرشاد سنبل‌دل. در انتهای عرایضم ضمن تأکید بر این نکته که حفظ و مداومت در کار نهادهای مدنی مستقل همواره با ناملایماتی همراه بوده، لکن مانع از همه‌گیر شدن انفعال و بی‌تفاوتی است و از سوی دیگر خنثاکننده فکری که همه‌چیز را به سیاه و سفید ختم می‌کند.

در ادامه سولماز سپهری بیانیه هیات داوران مرحله‌ دوم را قرائت کرد و جوایز برگزیده و شایستگان تقدیر جایزه اهدا شد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها