گزارش روزنامه اعتماد از مراسم پرسش و پاسخ مرحله‌ی اول سومین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو

هیچ حب و بغضی نداشتیم

داوران جایزه احمد شاملو بر سلامت داوری این جایزه تاکید کردند و گفتند هیچ حب و بغضی در داوری خود نداشته‌اند. عصر روز دوشنبه ١٥ آبان رضا چایچی و علیرضا عباسی، دو تن از داوران سومین جایزه شعر شاملو، گزارشی درباره‌ی روند داوری این جایزه ارایه کردند.

داوران جایزه احمد شاملو بر سلامت داوری این جایزه تاکید کردند و گفتند هیچ حب و بغضی در داوری خود نداشته‌اند. عصر روز دوشنبه ١٥ آبان رضا چایچی و علیرضا عباسی، دو تن از داوران سومین جایزه شعر شاملو، گزارشی درباره‌ی روند داوری این جایزه ارایه کردند.

عصر روز دوشنبه ١٥ آبان رضا چایچی و علیرضا عباسی دو تن از داوران سومین جایزه شعر شاملو گزارشی درباره روند داوری این جایزه ارایه کردند.

در آغاز این نشست که در موسسه بهاران برگزار شد، یاد علی‌اشرف درویشیان، نویسنده‌ای که به تازگی درگذشته است، گرامی داشته شد. سپس چایچی تاکید کرد که در بررسی آثار رسیده هرگز به نام شاعر یا ناشر یا روابط دوستانه توجهی نداشته‌اند و تنها معیار داوران این جایزه، شعرهای رسیده بوده است: « هیچ حب و بغضی نبود البته پیش از پذیرش داوری می‌دانستیم حتماً انتقاداتی خواهد شد، اما ‌ای کاش این انتقادها اصولی بود تا نواقص برطرف شود. اما متأسفانه از توهین برخی دوستان دل‌آزرده شدیم و‌ ای کاش دوستانی که می‌‌گفتند داوران را هدایت کرده‌اند، با یک تماس تلفنی ساده، حقیقت را جویا می‌شدند.» او اظهار تأسف کرد که عده‌ای دوست دارند با جار و جنجال، نام‌شان بر سر زبان‌ها بیفتد: «هر چند برای مدتی کوتاه نام‌شان بر زبان‌ها می‌افتد، اما کار شاعر نیست که با هوچی‌گری، برای خود نامی به دست آورد. کسی که حقیقتا شاعر باشد، هرگز این‌گونه کسب نام نمی‌کند چراکه برای صاحب نام شدن باید اثری درخشان خلق کرد.» به گفته‌ی او در این دوره ١٧٢ مجموعه شعر که در سال ٩٥ منتشر شده بود، به دبیرخانه جایزه شاملو رسید و در مرحله اول ٣٥ اثر و در مرحله بعدی ١٢ مجموعه شعر انتخاب شد که یکی از شرکت‌کنندگان انصراف داد.

علیرضا عباسی دیگر داور این جایزه هم وجود جایزه‌ای مستقل به نام شاملو را مایه‌ی خوشحالی دانست و تاکید کرد: «برگزاری هر جایزه مستقل در سرزمین ما باعث ارتقای فرهنگی خواهد شد.»

او ادامه داد: «رویکرد من و دوستان همسو با من، مشخص است که هرگز با جایزه‌هایی که دولت استقلال‌شان را مخدوش می‌کند، همکاری نمی‌کنیم، اما متأسفانه سلامت جایزه‌ای مانند شاملو، بر برخی پوشیده است.» عباسی توضیحاتی درباره‌ی ساز و کار جایزه شاملو ارایه و تأکید کرد: «هیچ جایزه‌ای تصور نمی‌کند که می‌تواند همه را راضی نگه دارد و مشخص است هیچ رویکردی نمی‌تواند بدون موضع باشد.» عباسی که سال گذشته نیز با برگزاری این جایزه همکاری داشته است، به شایبه‌هایی که در آن دوره ایجاد شد اشاره کرد و گفت: «پارسال هم هیچ کس حق وتو نداشت چون ما برای خود این شأن را قایلیم که مستقلیم و امیدوارم شایبه‌های تخریب‌کننده ریشه‌کن شوند.» او هر چند به این نکته اشاره داشت که هر رویکردی حتماً نسبتی از آزمون و خطا دارد ولی ابراز خشنودی کرد که جایزه‌ی شاملو با وجود نوپا بودن، عملکرد خوبی داشته است. او به این نکته نیز پرداخت که در این رقابت، فقط آثار یک سال هر شاعری بررسی می‌شود نه کل عمر ادبی او. عباسی سپس از برخوردهایی گفت که بعد از انتشار بیانیه صورت گرفت و تأکید کرد این برخوردهای توهم‌زایی سابقه و حساسیت‌ها به دلیل بزرگی نام شاملو است.

فواد نظیری، دیگر داور این جایزه است که چون در سفر بود، در این نشست حضور نداشت. سپس نامزدهای جایزه، هر یک شعری از مجموعه‌های خود را خواندند. برگزیدگان جایزه شاملو ٢١ آذر هم‌زمان با سالروز تولد شاعر معرفی می‌شوند.

 

روزنامه اعتماد

 

ندا آل طیب

روزنامه‌ی اعتماد، شماره‌ی ۳۹۴۹ به تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۶، صفحه ۱۲ (هنر و ادبیات) 

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3658730

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها

بیشتر

اطلاعیه و بیانیه‌ها